# 04028DA-12Q-AA-F0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04028DA-12Q-AA-F0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12q-aa-f0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12q-aa-f0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/09/23/8509231-P16821-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.6 CFM (0.465m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 49.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.48 W
- **RPM:** 15000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 1.370 in H2O (341.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.117 lb (53.07 g)
- **Width:** 28.00mm