# 04020VA-12N-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04020VA-12N-AA-00
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04020va-12n-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04020va-12n-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.2 CFM (0.286m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 32.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.3 W
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.310 in H2O (77.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm