# 04020VA-12M-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04020VA-12M-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04020va-12m-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04020va-12m-at-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.8 CFM (0.246m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 29.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.02 W
- **RPM:** 7500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm