# 04020KA-12L-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04020KA-12L-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04020ka-12l-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04020ka-12l-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 7.4 CFM (0.207m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 25.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 840 mW
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.055 lb (24.95 g)
- **Width:** 20.00mm