# 04015KA-12N-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04015KA-12N-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04015ka-12n-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04015ka-12n-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 34.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.02 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.044 lb (19.96 g)
- **Width:** 15.00mm