# 04010SS-12L-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04010SS-12L-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04010ss-12l-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04010ss-12l-at-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 4.9 CFM (0.137m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 21.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 400 mW
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm