# 04010SA-12M-AA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04010SA-12M-AA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04010sa-12m-aa-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04010sa-12m-aa-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.6 CFM (0.157m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 24.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 600 mW
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm