# 032707.5LXS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 032707.5LXS
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/032707-5lxs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/032707-5lxs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Brown
- **Current Rating (Amps):** 7.5 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Melting I²t:** 47
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.358" L x 0.150" W x 0.311" H (9.10mm x 3.80mm x 7.90mm)
- **Voltage Rating:** 32 V