# 0313.400HXP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0313.400HXP
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0313-400hxp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0313-400hxp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/83/24/2483243-F4808-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 1.35
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- **Voltage Rating:** 250 V