# 03010SS-12M-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 03010SS-12M-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/03010ss-12m-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/03010ss-12m-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 3.9 CFM (0.109m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 840 mW
- **RPM:** 9500 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm