# 0217.500HXP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0217.500HXP
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0217-500hxp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0217-500hxp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/81/74/2481746-F2395-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 0.215
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V