# 02153.15TXP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 02153.15TXP
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/02153-15txp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/02153-15txp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/81/98/2481985-F3250-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1.5kA
- **Current Rating (Amps):** 3.15 A
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Melting I²t:** 43.255
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- **Voltage Rating:** 250 V