# 0209.250MXP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0209.250MXP
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0209-250mxp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0209-250mxp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Glass
- **Melting I²t:** 0.216
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
- **Voltage Rating:** 350 V