# 0201X683K6R3CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0201X683K6R3CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0201x683k6r3ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0201x683k6r3ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.068 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 6.3V