# 0201DS-7N4XJEW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0201DS-7N4XJEW
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0201ds-7n4xjew
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0201ds-7n4xjew#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 390 mA
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Frequency:** 9.1GHz
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Inductance:** 7.4 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 900MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)