# 01778.38T.01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 01778.38T.01
- **Manufacturer:** Prysmian Group
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/01778-38t-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/01778-38t-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Welding
- **Conductor Material:** Copper, Annealed Bare
- **Conductor Strand:** 259/30
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.380" (9.65mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 90°C
- **Ratings:** ASTM B-172 Class K
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 6 AWG