# 015406.3DRL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 015406.3DRL
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/015406-3drl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/015406-3drl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F7/11/5D/F7115DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** PSE, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 6.3 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 9.17
- **Mounting Type:** Requires Holder, Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
- **Voltage Rating:** 125 V