# 012520T050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 012520T050
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Screws, Bolts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/012520t050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/012520t050#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/90/93/48/9093482-RPC8020-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Drive Type:** Hex
- **Head Height:** 0.125" (3.18mm) 1/8"
- **Length:** 0.500" (12.70mm) 1/2"