# 0077894A7HT15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0077894A7HT15
- **Manufacturer:** Magnetics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0077894a7ht15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0077894a7ht15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 1.090" (27.69mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 82.1
- **Effective Length (le) mm:** 63.5
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 5210
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 94 nH
- **Initial Permeability (µi):** 60
- **Material:** Kool Mu
- **Tolerance:** ±8%