# 0071.2711.T2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0071.2711.T2
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0071-2711-t2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0071-2711-t2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 58 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Energy:** 20J
- **Maximum AC Volts:** 270 V
- **Maximum DC Volts:** 360 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 466 V
- **Varistor Voltage (Min):** 382 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 424 V