Part Number: 0071.2711.B1 Manufacturer: Schurter Inc. Category: Circuit Protection Subcategory: TVS - Varistors, MOVs Product URL: https://distyparts.com/product/0071-2711-b1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/0071-2711-b1#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/86/63/2686633-0071.1211.A2-ND.pdf Summary: 0071.2711.B1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Schurter Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 0071.2711.B1 is a tvs - varistors, movs from Schurter Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Frequency: 58 pF @ 1 kHz Current: 800 A Energy: 20J Maximum AC Volts: 270 V Maximum DC Volts: 360 V Mounting Type: Through Hole Number of Circuits: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Varistor Voltage (Max): 466 V Varistor Voltage (Min): 382 V Varistor Voltage (Typ): 424 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/schurter Category Page: https://distyparts.com/category/circuit-protection/tvs-varistors-movs Canonical URL: https://distyparts.com/product/0071-2711-b1