# 0028G1214-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0028G1214-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0028g1214-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0028g1214-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Twinaxial
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 36 AWG
- **Impedance:** 100 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.095" (2.41mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
- **Jacket Color:** White
- **Shield Type:** Braid
- **Wire Gauge:** 28 AWG