# 0026G8424-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0026G8424-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0026g8424-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0026g8424-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Twinaxial
- **Conductor Strand:** 19 Strands / 38 AWG
- **Impedance:** 100 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.135" (3.43mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Shield Type:** Foil, Braid
- **Wire Gauge:** 26 AWG