# 0024B0311-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0024B0311-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0024b0311-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0024b0311-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Twinaxial
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 32 AWG
- **Impedance:** 100 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.167" (4.24mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Thermorad® S
- **Jacket Color:** White
- **Shield Type:** Foil, Braid
- **Wire Gauge:** 24 AWG