# 0008500113-12-S6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0008500113-12-S6
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0008500113-12-s6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0008500113-12-s6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Slate
- **Contact End:** Socket to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 100.0µin (2.54µm)
- **Length:** 12.0" (304.8mm)
- **Wire Gauge:** 26 AWG