# 0002062101-12-Y4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0002062101-12-Y4
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0002062101-12-y4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0002062101-12-y4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Contact End:** Pin to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 20.0µin (0.51µm)
- **Length:** 12.0" (304.8mm)
- **Wire Gauge:** 24 AWG