# 0001.2510.PT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0001.2510.PT
- **Manufacturer:** Schurter Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0001-2510-pt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0001-2510-pt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/83/07/2483074-486-3634-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1.5kA
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Melting I²t:** 62.4
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
- **Voltage Rating:** 250 V