# 0.50X3.0FLT6061T6511-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0.50X3.0FLT6061T6511-12
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0-50x3-0flt6061t6511-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0-50x3-0flt6061t6511-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 12.000" L x 3.000" W x 0.500" H (304.80mm x 76.20mm x 12.70mm)