# 0.50RD6061T6511-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0.50RD6061T6511-24
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0-50rd6061t6511-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0-50rd6061t6511-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 0.500" Dia x 24.000" L (12.70mm x 609.60mm)