# 0.5-50-3903-WHITE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0.5-50-3903-WHITE
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0-5-50-3903-white
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0-5-50-3903-white#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Vinyl
- **Color:** White
- **Length:** 150' (45.7m) 50 yds
- **Tape Type:** Duct Tape
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
- **Width:** 0.50" (12.70mm) 1/2"