# 0.375X1.0FLT6061T6511-36
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0.375X1.0FLT6061T6511-36
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Structural, Motion Hardware
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0-375x1-0flt6061t6511-36
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0-375x1-0flt6061t6511-36#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Specifications:** 36.000" L x 1.000" W x 0.375" H (914.40mm x 25.40mm x 9.53mm)