# 0.25-5-5559I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0.25-5-5559I
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0-25-5-5559i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0-25-5-5559i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Paper
- **Color:** White
- **Length:** 15' (4.6m) 5 yds
- **Tape Type:** Indicator
- **Temperature Range:** -40°F ~ 149°F (-40°C ~ 65°C)
- **Thickness:** 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
- **Width:** 0.25" (6.35mm) 1/4"